пакунок малюка 2021

16Січ

Пакунок малюка в 2021 році

Новини, Соціальний захист

Ідея видавати у пологовому будинку набір предметів, які необхідні у перші дні життя новонародженого, прижилася в Україні, однак батьки одразу ж почали висловлювати побажання та пропозиції. Більшість просили зробити так, щоб можна було обирати між готовим пакунком та можливістю забрати допомогу грошима. 

Що таке «пакунок малюка»

Ще на початку 2018 року уряд виношував плани запровадити таку допомогу при народженні дитини, коли би породілля отримувала у пологовому будинку предмети першої потреби. Щось подібне вже робили в Києві, молодим батькам подобалось. Власне «пакунок малюка» почали видавати восени 2018 року. До цих наборів входили предмети гігієни, одяг для немовлят, підгузки та інші товари.

Коли минулого року через зрив тендерів не вдалося вчасно закупити все необхідне для поповнення запасів «пакунків малюка», деяким батькам довелося чекати кілька місяців. Діти повиростали з одягу, а мами вже не потребували тих предметів, які вкрай необхідні саме в пологовому будинку та купили усе самі. Так виникла ідея видавати пакунок малюка грошима. Однак як проконтролювати, що родина витратила кошти саме на дитину?

Що буде з «пакетом малюка» у 2021 році?

Спочатку пропонувалося просто видавати гроші замість готового пакунку. Деякі батьки стверджували, що не всі товари, які закуповує держава, підходять конкретній дитині, на засоби гігієни буває алергія, або в родині є старша дитина, від якої залишився одяг. Однак й прихильників готового пакунку було не менше.

Тоді дослухалися до порад доктора Комаровського та вирішили запровадити таку систему: батьки, які обирають грошову форму, отримують кошти на картку, але можуть їх витратити тільки на дитячі товари, які продаються в певних магазинах чи інтернет-ресурсах. Їхню якість та безпечність має гарантувати держава.

Таким чином знайшли бажаний компроміс, щоб гроші гарантовано пішли на малюка, а батьки могли купити якісні товари.

Наприкінці вересня 2020 року Верховна рада ухвалила закон (№ 3006а), згідно з яким примусову монетизацію відхилили. Через місяць уряд затвердив постанову про надання при народженні дитини одноразової допомоги «пакунок малюка», яка дала батькам змогу обирати – отримувати допомогу в грошовій чи натуральній формі.

Натепер впроваджено пілотний проєкт, йде підготовка, на інтернет-сторінці Мінсоцполітики можна знайти перелік сайтів з дитячими товарами.

З 1 липня 2021 року батьки, які обиратимуть грошову компенсацію, зможуть її отримати через послугу «єМалятко».

Як отримати «пакунок малюка» тим, хто не встиг раніше

Дітям, які народилися та ще народяться з 24 жовтня 2020 року і до 1 липня 2021 включно, протягом 30 днів з моменту народження мають видавати «пакет малюка».

У разі його пошкодження або проблем з укомплектуванням необхідно протягом 3 днів з моменту отримання допомоги звернутися з актом до місцевого підрозділу з питань соціального захисту.

Як буде збільшуватися вартість «пакунку малюка» у 2021 році

Вартість «пакету малюка» має становити не менш як три прожиткових мінімуми для дітей до 6 років (згідно з показником на момент видачі такої допомоги).

Важливо: ця допомога не зараховується в розмір суми, яка належить батькам при народженні дитини.

Прожитковий мінімум для дітей до 6 років, згідно з держбюджетом-2021, зростатиме наступним чином:

  • з 1 січня 2021 року — 1 921 грн;
  • з 1 липня 2021 року — 2 013 грн;
  • з 1 грудня 2021 року — 2 100 грн.

Тому вартість «пакету малюка» зростатиме протягом 2021 року, залежно від прожиткового мінімуму:

  • з 1 січня 2021 — 5 763 грн;
  • з 1 липня 2021 — 6 039 грн;
  • з 1 грудня 2021 — 6 300 грн.

Хто тепер також може отримувати «пакет малюка»

У новому законі, зокрема, уточнили перелік одержувачів одноразової державної допомоги в разі відсутності батьків. Ними можуть бути:

  • усиновителі;
  • патронатні вихователі;
  • прийомні батьки;
  • батьки-вихователі;
  • опікуни новонародженого.

Чи збільшуватимуть грошову допомогу при народженні дитини?

Держбюджетом у 2021 році збільшення цієї допомоги не передбачено.

При народженні дитини можна отримати 41  280 грн допомоги. З цієї суми 10  320 грн на новонародженого можна отримати одразу і ще по 860 грн щомісяця протягом перших 3 років життя дитини.