децентралізація е

15Лип

У нас в країні є проблема із розумінням терміну “ГРОМАДА”

Все про громаду, Децентралізація, Новини

що таке громада

Частково я це собі пояснюю періодом совка, коли ми жили в “країні рад” і все тоді було “ради”.  Але ж маємо з 1996 року Конституцію, маємо закон про місцеве самоврядування, та чомусь розуміння того, що таке “громада” і далі відсутнє.

Найтиповіша помилка, яку я чую під час спілкування із посадовцями місцевого самоврядування по темі #децентралізація: “ми жили в сільських радах, а як їх об’єднаємо, то буде в нас громада”.
Або ж часто пишуть журналісти чи навіть працівники міністерств: “в громаду увійшло 3 сільські ради” і т.п.

що таке сільрада

Тобто, нема розуміння, як між собою пов’язані і чим відрізняються терміни “громада” та “рада”, причому найчастіше це нерозуміння стосується сільських громад.

Я для себе намалював два слайди (використовую у презентації під час публічних виступів), через які і намагаюсь пояснити ці категорії, а заодно показати звідки у нас з’явились ОТГ.

1. Базовий рівень де здійснюється місцеве самоврядування – це територіальні громади, або як каже закон про місцеве самоврядування, це мешканці сіл, селищ, міст об’єднані постійним проживанням. Отже, це ТГ.

Тобто, ще раз наголошую – мешканці кількох сіл, які живуть спільно і якими керує одна сільська рада вже є територіальною громадою.

Коли дві і більше громад вирішують об’єднатися то вони стають об’єднаною територіальною громадою, або ж ОТГ.

2. Громада може керувати собою безпосередньо або через обрані органи – місцеві ради.

Отже, сільські ради це не територія, і не адмінодиниця, як помилково часто вживають цей термін у побуті!!!
Сільрада – це орган управління громадою.

І в звичайних ТГ, і в ОТГ орган управління той самий – сільська, селищна чи міська рада!!!

Саме тому, коли у нас відбуваються перші місцеві вибори (такі, як 23 грудня), то виборці обирають депутатів місцевих (сільських, селищних чи міських) рад, а не депутатів ОТГ!

Ps. Не претендую на статус “останньої інстанції”, але іноді втомлююсь пояснювати одні і ті самі речі, тому й пишу про це у ФБ.
Хоча, скажу чесно, два роки тому сам мало у це вникав.

Автор статті  

Джерело https://hromadske.volyn.ua